Proov

Sıkça Sorulan Sorular

Proov’a nasıl giriş yaparım?

Proov’u cep telefonunuza indirdikten sonra “Hızlı Giriş” butonu ile giriş yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.turkcell.com.tr/hizli-giris#hizli-giris-nedir adresini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra “Uygulama Ayarları” sekmesinden Biyometrik Giriş seçeneğine izin verdiğiniz takdirde sonraki girişlerinizde “Hızlı Giriş ve “Biyometrik Giriş” olarak iki giriş seçeneği açılır. Dilediğiniz yöntemle giriş yapabilirsiniz. Biyometrik giriş seçeneğinde telefonunuzda daha önceden belirlemiş olduğunuz Touch ID veya Face ID kullanılır.

Dijital kimliğimi nereden alırım?

İlk girişinizde Proov’da yalnızca mobil kimliğiniz olacaktır. Çipli T.C. Kimlik Kartınızı ya da pasaportunuzu “Kimliklerim” bölümündeki “Kendini Tanıt” butonuna tıklayarak Proov’a ekleyebilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız kurum/kuruluş ya da müşterisi olduğunuz markalar, Proov ekosisteminde yer alıyorsa onların sağladığı güvenli dijital platformlardan dijital kimliklerinizi alarak Proov’a ekleyebilirsiniz. Böylece Proov ekosisteminde olan farklı kimlik kartlarınız (çalışan kimliği, öğrenci kimliği, kulüp kimlikleri, markaların sadakat programı kartları vb.) dijitalleştirilmiş olur.

Dijital kimliğimi nasıl alırım?

Eğer çalışan kimliğinizi Proov’a eklemek isterseniz çalıştığınız kurumun kimlik sağlayıcı olarak Proov ekosistemine entegre olması gerekir. Çalıştığınız kurum bu entegrasyonu sağlamışsa, size özel hazırladığı platforma giriş yaparak orada yer alan QR Kodu Proov’un “QR Okuyucu” sekmesinde okutmanız ve sizden istenen paylaşım bilgisine onay vermeniz yeterlidir. Böylece dijital kimliğiniz Proov’a eklenmiş olur. Benzer şekilde müşterisi olduğunuz kurumlar size özel ayrıcalıkları paylaştıkları kulüp kimliklerini Proov’a eklemeniz için yine size özel bir dijital platformda Proov’a müşteri kulüp kimliğinizi eklemek için QR kod oluştururlar. QR okuyucu sekmesinden bu QR kodu Proov’a okutmanız yeterli olacaktır.

Aldığım kimlik ile Proov’da hangi bilgilerim gelir?

Kimliğinizi aldığınız kurumlarda olan size ait tüm bilgileri Proov’a aktarabilirsiniz. Örneğin, öğrenci kimliğinizin üzerindeki bilgileri (öğrenci numarası, okul adı, bölüm adı, mezuniyet tarihi, TCKN vs.) dijital olarak da almanız mümkündür. Proov dijital kimliklerinizi size sunarken, sizlere ait hiçbir veriyi veri merkezinde saklamaz.

Proov’a istediğim her kimliğimi kaydedebilir miyim?

İlgili kimlik sağlayıcı kurum veya kuruluş dijital ortamda kimliğinizi size sağladığı sürece her türlü kimliğinizi ekleyebilirsiniz. Çalışan ya da müşteri gibi kimliklerinizi Proov’da toparlayabilirsiniz. Ayrıca çipli T.C. kimliğinizi ya da pasaportunuzu ya da e-Devlet’ten alacağınız öğrenci ve mezun kimliklerinizi de Proov’a ekleyebilirsiniz.Öğrenci belgenizi Proov’a ekleyebilmeniz için öğrencilik durumunuzun aktif olması gerekmektedir.

Kimliklerim nereye kaydediliyor?

Proov’a eklediğiniz kimlikler sadece mobil telefonunuzdaki Proov uygulamasında olur. Herhangi bir kurumun veri merkezine kişisel bilgileriniz ulaşmaz ya da kaydedilmez. Yalnızca Proov aracılığı ile kimliklerinizi kanıtlarken verdiğiniz bilgi paylaşım onayı sayesinde, kimliğinizi kanıtlamanızı isteyen kurumlar verdiğiniz bilgilere ulaşabilirler. Proov kişisel verilerinizi korumak için blokzincir teknolojisi ile geliştirilmiştir ve sizin onayınız olmadan hiçbir kişisel veriniz herhangi bir kurumla paylaşılmaz.

Dijital kimliğimi nerelerde kullanabilirim?

Proov ekosistemine dahil olan kurumlar tarafından kimliğinizin beyanını talep eden her işlemde dijital kimliklerinizi kanıtlayabilirsiniz.
Örneğin, alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesi çalıştığınız kuruma özel bir çalışan indirimi kampanyası yapıyorsa Proov aracılığı ile ilgili kurum çalışanı kimliğinizi kanıtlayarak indirimden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kimliklerinizi Proov’a ekledikten sonra “Bana Özel” bölümünden dijital kimliğinizi nerelerde kullanabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dijital kimliğimi nasıl kanıtlarım?

Dijital kimliğinizi kanıtlamanızı isteyen kurumların dijital platformlarında yer alan “Proov ile Kendini Kanıtla” butonuna bastığınızda sayfada kimliğinizi kanıtlamayabilmeniz için bir QR kod çıkar. Bu kodu Proov’a “QR Okuyucu” bölümünden okuttuğunuzda, kurumun kimliğinizi kanıtlayabilmeniz için hangi kişisel verilerinize erişmek istediğine dair bir onay ekranı açılır. Bu ekrandan onay verdiğiniz takdirde dijital kimliğinizi kuruma kanıtlamış olursunuz. Eğer kurumun web sayfasında değil de uygulamasında işlem yapıyorsanız “Proov ile Kendini Kanıtla” butonuna bastığınızda doğrudan Proov’a yönlendirilerek onay ekranını görüntülemeniz sağlanır. Bilgi paylaşımına onay verdiğinizde kimliğinizi kuruma kanıtlamış olursunuz. Böylece kurumun size özel belirlediği ayrıcalıklardan Proov ile kimliğinizi kanıtlayarak yararlanmış olursunuz.

Mobil telefonumdan kimliğimi alabilir/kanıtlayabilir miyim?

Web sayfalarından Proov kamerası ile QR kod okutarak doğruladığınız/sorguladığınız dijital kimliklerinizi destekleyen telefonlarda buton veya yönlendirme aracılığı ile doğrulayabilir veya kullanabilirsiniz. Böylece iki ekrana ihtiyacınız kalmaz.

Kimlik bilgilerimi değiştirebilir miyim?

Dijital kimliklerimiz de günümüzde aldığımız ve cüzdanımızda sakladığımız kimlikler gibi geçerli ve güvenlidir. Bu kimliklerdeki bilgiler değiştiğinde (soyad, telefon numarası, adres gibi) bu bilgileri kimliğinizde de değiştirmek istiyorsanız ilgili kuruma başvurmanız gerekir. Proov’a eklediğiniz dijital kimliğinizde değişen bu tür bilgileriniz için de yine kuruma başvurarak, daha önce yaptığınız gibi yeni kimliğinizi tekrar Proov’a eklemeniz gerekir.

Kimlik bilgilerimi ya da kimliklerimi silebilir miyim?

Proov’a eklediğiniz kimlikleri kimliğinizin detay ekranından silebilirsiniz. Ancak kimlik içerisinde yer alan bazı bilgileri silemezsiniz. Ayrıca uygulamayı telefonunuzdan kaldırdığınızda da tüm kimlikleriniz silinmiş olur.